NOĆ KNJIGE 2019.
Autor: Snježana Babić, 17. 3. 2019.

Dragi prijatelji knjige,

podsjećamo vas na Noć knjige, manifestaciju kojom već osmu godinu dajemo poticaj čitanju te razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) te Dan hrvatske knjige (22. travnja). Noć knjige 2019. održat će se u utorak, 23. travnja.

Programi koje planirate u Noći knjige 2019. mogu se prijaviti do 29. ožujka 2019. putem prijavnice koja je dostupna na internetskoj stranici Noći knjige https://prijava.nocknjige.hr. Nakon ovoga roka i dalje će biti moguće prijavljivati programe i akcije, međutim, prijavljenima nakon 29. ožujka ne možemo garantirati da će na vrijeme dobiti promotivne materijale. Kratke upute kako prijaviti programe i riješiti probleme s kojima se možete susresti nalaze se ovdje.

U Noći knjige 2019. pozivamo vas da posebnu pozornost posvetite temi Omiljeni likovi i junaci iz svijeta knjige i stripa. Povod za promišljanje o našim najdražim fiktivnim likovima i herojima pruža nam i niz obljetnica koje brojimo u ovoj godini: 180 godina od objavljivanja romana Junak našeg doba, 80 godina izlaženja Marvelovih stripova, 50 godina izlaženja Alana Forda, 90 godina od prve pojave Popaja, 50 godina od rođenja i 20 godina od smrti Edvina Biukovića i dr. Detalje o temi potražite u prvoj najavi Noći knjige 2019.

S obzirom na to da nam ovogodišnja Noć knjige „pada“ u vrijeme školskih praznika i da mnoge škole neće biti u mogućnosti prijaviti događanja u program manifestacije, za mlade entuzijaste pripremili smo likovni i literarni natječaj Koji si ti lik?!, kojim želimo istražiti složene odnose između fikcije i stvarnog svijeta. Pravo sudjelovanja imaju svi učenici osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj, a provoditelj natječaja je Hrvatska udruga školskih knjižničara. Detalje o natječaju i načinu prijave možete pronaći ovdje.

Ako nikako niste u mogućnosti uključiti se u manifestaciju događanjem 23. travnja niti prijavom u natječaj „Koji si ti lik?!“, a predvidjeli ste prigodni program povodom Noći knjige, molimo vas da nam se javite na adresu e-pošte dzvonarek@nsk.hr do 29. ožujka. Vaše događanje neće biti dio službenog programa manifestacije, ali ćemo vam, u skladu s mogućnostima, rado poslati promotivne materijale.

Želja nam je da u Noći knjige 2019. zaživi i kultura promocije knjige i čitanja putem BookTubea. Kako i kome poslati kratke videouratke o svojim omiljenim junacima iz svijeta knjige i stripa, provjerite ovdje.

Pozivamo vas da redovito pratite aktivnosti na našoj stranici i Facebooku jer ćemo pripremiti i mnoštvo drugih zanimljivosti i iznenađenja.

Organizatori Noći knjige su: Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Hrvatska udruga školskih knjižničara, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info.

Za sva eventualna pitanja stojimo vam na raspolaganju.