Autor: Snježana Babić, 16. 1. 2021.

ZAVRŠEN JEDNOGODIŠNJI PROJEKT NA NJEMAČKOM JEZIKU

Učenici OŠ Jelkovec su sudjelovali u projektu Osnaživanje njemačkog jezika u obrazovnoj vertikali hrvatskog obrazovnog sustava u sklopu kojeg je u prosincu 2020. godine objavljen kalendar za 2021. godinu na njemačkom jeziku.

Kalendar za 2021. godinu je rezultat uspješne suradnje učenika zagrebačkih škola i to Osnovne škole Augusta Harambašića, Osnovne škole Jelkovec  i III. gimnazije u okviru projekta Hrvatskog društva učitelja i profesora njemačkog jezika Osnaživanje njemačkog jezika u obrazovnoj vertikali hrvatskog obrazovnog sustava/Stärkung der DAF-Vertikale im kroatischen Bildungssystem. Projekt je ostvaren u suradnji s Njemačkim veleposlanstvom u Zagrebu, uz potporu Ministarstva vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke.

Tema projekta je bila  Putovanje kroz moju regiju / moj grad (Eine Tour durch meine Region/meine Stadt). Učenici su predstavili grad Zagreb kroz šest aspekata: povijest, geografska obilježja, jezične osobitosti, događanja, znamenitosti i jedinstveno obilježje. Vlastite tekstove na njemačkom jeziku  su obogatili fotografijama, videozapisima i likovnim radovima. U projekt su bili uključeni i učenici iz drugih gradova pa su svoje kalendare dobili i Ivanec, Koprivnica, Osijek, Rijeka, Split i Zadar.

Cilj projekta je podizanje svijesti o važnosti znanja stranih jezika kao jedne od ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje prema preporukama Europske komisije. Sudjelujući u ovom projektu učenici nisu usavršavali samo svoje znanje njemačkog jezika već im se kroz timski rad pružila prilika i za razvoj socijalne i komunikacijske kompetencije.

Kad smo ujesen 2019. godine započeli s radom na projektu  tim OŠ Jelkovec se sastojao od trinaestoro učenika šestih razreda. Nekima od njih je njemački bio prvi, a nekima drugi strani jezik. Nakon lijepog iskustva zajedničkog druženja i razmjena ideja s učenicima druge dvije škole naši su učenici dobili poticaj za rad. Ponovni sastanak nismo mogli ostvariti jer su se u ožujku prošle godine škole zatvorile, a epidemiološke mjere su još uvijek na snazi. Usprkos tome smo projekt uspjeli privesti kraju iako je izostao niz aktivnosti koje su bile planirane. Učenici iz našeg tima su sada učenici 7.a, 7.b i 7.c razreda.

U tri zagrebačke škole su timovi učenika sudjelovali pod vodstvom svojih mentorica, a to su profesorice Ivana Cvijović Javorina (III. gimnazija), Dinka Štiglmayer Bočkarjov OŠ Augusta Harambašića) i Ljiljana Lepan Babić (OŠ Jelkovec). Moje kolegice i ja ponosne smo na ono što smo izvrsnom suradnjom postigle. U prilogu je kalendar. Pogledajte ga!

Hvala svim članovima jelkovečkog tima!

Vaša ravnateljica Ljiljana Lepan Babić, prof.

zagreb_kalendar.pdf (1.56 MB)