Autor: Snježana Babić, 8. 7. 2020.

„Nastava na daljinu“ – „Online nastava“ – OSVRT

Završila je još jedna nastavna godina. No, ova će zasigurno ostati duboko urezana u sjećanja roditelja, učenika i svih odgojno – obrazovnih djelatnika. Bila je to turbulentna godina. Godina velikog štrajka učitelja, razornog potresa grada Zagreba i okolice te pandemija koronavirusa koja je sa sobom povukla i novi način života i rada na svim razinama društva.

U školama se to očitovalo kroz prestanak redovne nastave u školi. Počela je „Nastava na daljinu, „Online nastava“ ili kako su je neki roditelji nazvali „Škola kod kuće“.

Poznato je da smo mi učitelji uvijek spremni na reakciju u nepredviđenim situacijama u razredu. I u ovoj smo se situaciji vrlo brzo organizirali za rad. Trudili smo se dati učenicima maksimum i omogućiti im što bržu prilagodbu na novonastalu situaciju bez određenog radnog vremena. Kroz razne sadržaje putem medija, dodatne zadatke, igrice, kvizove pokušali smo im održati motivaciju za rad i napredovanje.

Za uspjeh na ovaj način od velike važnosti bila je i pozitivna suradnja i komunikacija s roditeljima naših učenika koji su preuzeli veliki dio posla u organizaciji nastave. Posebno je to bilo vidljivo u nižim, odnosno u prvim i drugim razredima naše škole.

Iako je ovakav način rada za nas učitelje predstavljao veliki izazov, većina nas učitelja koji radimo u razrednoj nastavi smatra da je svakodnevni fizički kontakt s učenicima u učionici nezamjenjiv. S ovakvim stavom se slaže i većina naših roditelja.

Pandemija COVID-19 ne jenjava! Očekuje nas neizvjesna jesen…

Želim nam svima da novu nastavnu godinu započnemo u školi u svojim učionicama sa svojim učenicima!

Snježana Babić, učitelj mentor