Posjet dječjim domovima u Slavoniji
Autor: Ljiljana Studeni, 31. 12. 2013.

Zahvaljujući dobroti Veselih djedova Božićnjaka već dugi niz godina brojni ljudi imaju priliku doprinijeti uveseljavanju brojne djece koja Božić provode bez svojih obitelji, u dječjim domovima i bolnicama diljem Hrvatske.

Ove je godine petnaest učenika naše škole u pratnji triju učiteljica, s djedicama i bakicama Božićnjacima putovalo u Slavoniju uručiti poklone, družiti se s novim prijateljima i podijeliti blagdansko veselje s onima koji nisu u mogućnosti biti u obiteljskom okruženju.

U četvrtak, 19.12. 2013., dan prije početka zimskih praznika, pred našu školu stigao je autobus pun djedica i bakica Božićnjaka zajedno s prikupljenim darovima za prijatelje u dječjim domovima.

Pridružili smo se tom veselom društvu te krenuli na uzbudljivo putovanje. Posjetili smo četiri dječja doma u Slavoniji. Naše prvo odredište bio je Dječji dom Klasje u Osijeku. Djeca u domu bila su u iznenađena malim gostima iz Oš Jelkovec koji su za njih pjevali, plesali, recitirali te izveli prigodni lutkarski igrokaz. Gledali su naš božićni program s velikim zanimanjem, a na kraju su nas nagradili glasnim pljeskom. Nakon priredbe smo se družili i častili sokovima i slasticama. Djeca su bila presretna kada su im djedice i bakice darovali slatkiše i igračke koje smo za njih prikupili. Za uspomenu na ovaj susret štićenici Doma Klasje poklonili su nam prekrasnog anđela i zahvalnicu.

Uzbuđeni i srca punih dobrih emocija, krenuli smo dalje, prema Slavonskom Brodu. Tamo je uslijedilo novo uzbuđenje i doživljaj za pamćenje! Nakon što smo djeci Dječjeg doma Slavonski Brod izveli našu božićnu priredbu i podijelili darove, uslijedio je i njihov dar nama.Tamburaši!

Bilo je prekrasno! Svi ljudi u domu, uključujući i nas, bili su na nogama. Pjevalo se i plesalo bez prestanka. Jeli smo kolače, kiflice, pili sokiće te na kraju druženja za uspomenu dobili prekrasne čaše s likovima iz crtića. Zbližili smo se s djecom koja tamo žive, razgovarali o brojnim zajedničkim temama i razgledavali sobe u kojima spavaju. Kada smo kretali prema autobusu, tamburaši su nas i dalje pratili. Bili smo uistinu dirnuti gostoljubivošću naših domaćina!

Uslijedio je put prema Pakracu.Tamo su nas srdačno dočekali članovi i štićenici Udruge Latica - udruge roditelja, djece i osoba s posebnim potrebama. U domu koji smo posjetili i u kojem borave mladi s posebnim potrebama također smo izveli božićni program te im uručili darove. Zauzvrat smo dobili lijepe čestitke koje su štićenici doma izradili za nas.

Posljednji dom koji smo obišli bio je Dječji dom Lipik, u Lipiku. I ovaj susret bio je uistinu dirljiv te prepun uzbuđenja. Nakon vesele priredbe kojom smo ih razveselili, zajedno smo uživali uz ples i pjesmu. Ravnatelj doma bio je presretan jer se u velikom dnevnom boravku doma orilo od pjesme i smijeha djece. Upoznali smo mnoge prijatelje i zaista nam je bilo teško oprostiti se od njih. Na odlasku su nam djeca mahala, grlila nas i ljubila. S mnogima smo se fotografirali. Zaželjeli su nam sretan put i pozvali nas da im dođemo i sljedeće godine.

Punih srca i zadovoljni ovom malom humanitarnom turnejom, vozili smo se prema Zagrebu. Samo rijetki su mogli zaspati obzirom da je u autobusu vladalo veliko uzbuđenje. Nakon svega što smo u društvu Veselih djedica i bakica Božićnjaka doživjeli i što nas je u svakom smislu oplemenilo, svi smo imali istu želju - da sva djeca koja žive bez roditelja što prije osjete toplinu obiteljskoga doma.

Dio onoga što smo doživjeli pogeldajte u foto-galeriji.

Sretan Božić!