Školski projekt: Suradnja razredne nastave (trećih razreda) i predmetne nastave
Autor: Ljiljana Studeni, 13. 5. 2014.

Učenici trećih razreda slušali su zanimljivo predavanje te sudjelovali u radionici (izvođenju pokusa) na temu Svojstva vode, koju je uz pomoć učiteljica razredne nastave trećih razreda za njih organizirala i vodila prof. Mirna Coljak, predmetna profesorica prirode, biologije i kemije u našoj školi.

U sklopu školskog projekta Suradnja razredne i predmetne nastave te ciljeva vezanih uz kvalitetnije obrazovanje i razvijanje suradničkih odnosa učenika, učitelja i profesora OŠ Jelkovec koji su bili zacrtani u planu Tima za kvalitetu škole (na početku nastavnu godine, 2013./14.), učenici trećih razreda slušali su zanimljivu nastavnu temu Svojstva vode.

S prof. Mirnom Coljak koja u višim razredima predaje prirodu, kemiju i biologiju, zaplovili su u zanimljiv svijet pokusa.

Tema Svojstva vode predviđena je za spoznavanje, Nastavnim planom i programom, u 3. razredu osnovne škole. Bila je to idealna prilika da trećaši upoznaju predmenu profesoricu koja će im u višim razredima predavati najprije prirodu, a kasnije biologiju i kemiju. Nekoliko učenika viših razreda pomagalo je prof. Mirni Coljak u demonstraciji pokusa, što je bilo iznimno motivirajuće za mlađe učenike.

Osim što su slušajući predavanje uz zanimljivu prezentaciju mogli naučiti o svojstvima vode, radionički dio omogućio im je pristup znanstvenim metodama primjereno njihovu uzrastu, te doveo do novih spoznaja i zaključaka vrijednih za svakodnevi život.

Ovakvi su projekti vrijedan odmak od klasične i tradicionalne nastave, te dobar put ka suvremenim nastavnim metodama koje se zasnivaju na zornom prikazu i praktičnim aktivnostima, na dobrim suradničkim odnosima, poticajnoj atmosferi, dinamici rada koja djeluje motivirajuće, a prije svega dobrim uzorima u onim starijim učenicima koji su spremni asistirati svojoj profesorici i zajedno s njom poučavati mlađe prijatelje iz škole.

Pogledajte foto-galeriju.