Svečanost života i pjesme
Autor: ANICA KEDAČIĆ, 7. 11. 2014.

Učenici OŠ Jelkovec; Mersiha Ajdin, Petra Žugelj, Leonard Berishaj i Mateo Kokorić, nastupili su na priredbi  povodom

Svjetskog dana romskog jezika,

5. studenoga 2014. u Gradskoj knjižnici Sesvete interpretirajući stihove romskih pjesnika Matea Maximoffa, Bajre Bajrića, Kasuma Cane i  Mehmeda Saćipa

Više informacija pročitajte pod “opširnije”.

Priredbu: Ašunen o romano lafi – neka se čuje Romska riječ, u organizaciji zagrebačke udruge Romski putevi – Romane droma, prigodnim je  govorom otvorila  voditeljica knjižnice prof. Biserka Gašparac, a sudjelovali su:  prof. Adeleta e Dinasi, predsjednica udruge,  osvrtom na romsku tematiku u europskoj književnosti i prikazom suvremene romske književnosti; prof. Alenko Gluhak iz Zavoda za lingvistička istraživanja Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti  prikazom romskoga jezika, te kao posebni gosti iz Novoga Sada orkestar Bahtale Rote koji su fantastičnim nastupom zaokružili svečanu i nadahnjujuću atmosferu večeri.

Voditeljica programa etnologinja prof. Irja Kren u ime udruge Romski putevi uručila je učenicima  i njihovoj OŠ Jelkovec zahvalnicu i svakom na dar knjigu Romane dzianeskere paramisija – Romske narodne priče.

Narodna knjižnica Sesvete tako je otvorila 12. policu romske književnosti u Hrvatskoj. OŠ Jelkovec čuva Ex libris pjesnika i umjetnika Kasuma Cane, a ovo je već tradicionalna suradnja s prof. Adaletom e Dinasi. Zahvaljujemo organizatorima i učesnicima uz želju za skorim susretom  u našoj školi.

Knjižničar:

Karlo Vranješ