Škola u prirodi - četvrti razredi
Autor: Ljiljana Studeni, 30. 5. 2015.

Glavni likovi: učenici četvrtih razreda i učiteljice

Mjesto radnje: Villa Rustica  - Dom Crvenog križa, Novi Vinodolski

Vrijeme radnje: šk. god. 2014./15.

Učenici četvrtih razreda naše škole su u pratnji učiteljica proveli četiri nezaboravna dana Škole u prirodi, u Novom Vinodolskom.

Više pročitajte pod “opširnije”.

Tijekom trajanja Škole u prirodi učenici su imali priliku u neposrednoj stvarnosti proučavati karakteristike primorskoga kraja te kulturna i prirodna bogatstva Novog Vinodolskog i okolinih mjesta.

Posjetili su tvrđavu Nehaj u Senju i naučili sve o senjskim uskocima koji su branili Senj u davnom 16. stoljeću. Penjali su se na tvrđavu s koje se pruža prekrasan pogled, boreći se s glasovitom senjskom burom koja je toga dana bila neumoljiva.

Vidjeli su kako izgleda stara gradska jezgra primorskog naselja, brodom su plovili do Vrbnika na otoku Krku gdje su upoznali sve znamenitosti koje ga krase i slave i izvan granica domovine te prošli najužom ulicom na svijetu.

Posjetili su Rijeku gdje su vidjeli brodogradilište, a najzanimljiviji izlet bio je odlazak u Planetarij koji je u sklopu Astronomskog centra Rijeka. U Planetariju su učenici slušali zanimljivo predavanje o Sunčevom sustavu, a zatim su gledali film “Carstvo svjetlosti” koji pokušava približiti spoznaje o nastanku života na Zemlji. Projekcija je bila nesvakidašnja i iznimno dojmljiva –  s pet projektora raširenih u krug pomoću kojih se slika projicira na svod kupole.

Nastava uz more, radionice u neposrednoj stvarnosti, šetnje obalom i centrom Novog Vinodolskog, posjeti muzejima, igra tijekom slobodnoga vremena, odlična večernja zabava uz ples, druženje i natjecateljske igre, zanimljive i smiješne zgode, lijepi su i upečatljivi trenutci koje će mnogi, zasigurno, ponijeti sa sobom u život. Pet dana bez roditelja bila je i prilika pokazati koliko su samostalni i da su spremni brinuti se o sebi i jedni o drugima. Učiteljice su jednoglasne u procjeni da su svi učenici uspješno položili ovaj mali test zrelosti. Imale su priliku svoje učenike upoznati puno bolje nego što to mogu u učionici i u školskim klupama, a učenici su školske zadatke i nastavni rad imali priliku povezati sa svakodnevnim životom.

Obzirom da fotografije govore više od riječi, pogledajte nekoliko odabranih u našoj foto-galeriji.

Napisala: Lj. Studeni