UPISI U SREDNJU ŠKOLU 2017./2018.
Autor: Filip Gorupec, 5. 4. 2017.

Dragi učenici osmih razreda,

Završetak vašega osnovnoškolskog obrazovanja sve je bliži te ćete uskoro prijeći na sljedeći stupanj obrazovanja – upisat ćete srednju školu i time napraviti važan korak prema svojoj budućnosti. Kako biste donijeli dobru odluku prilikom odabira srednje škole važno je da budete svjesni vlastitih osobina, svojih jakih i slabih strana, radnih navika, interesa, sposobnosti i vrijednosti. Osim poznavanja samoga sebe, potrebno je upoznati i svijet rada, karakteristike različitih zanimanja (opise i zahtjeve poslova te uvjete rada) te se informirati o vrstama srednjoškolskih programa i mogućnostima nastavka školovanja.

Na slici je prikazana prohodnost odgojno-obrazovnog sustava u Republici Hrvatskoj.

Kako bismo vam pomogli u procesu istraživanja, informiranja i odabira srednje škole izdvojili smo ovu podstranicu i posvetili ju tome. Na njoj ćete moći  pronaći sve važne informacije i obavijesti vezane za upis u srednju školu. Ako ćete imati dodatna pitanja, slobodno se obratite vašim razrednicima i pedagoginji.

Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri

Profesionalno usmjeravanje učenika osnovne škole provode Centri za informiranje i savjetovanje o karijeri (CISOK). Više informacija potražite na www.cisok.hr

CISOk je razvio testove i upitnike za samoprocjenu vlastitih interesa i sposobnosti. Riješi online upitnik Moj izbor: Upitnik interesa i kompetencija

Informacije i dodatne upitnike o zanimanjima možete pronaći i na poveznici karijera.hr

Informacije o srednjim školama i programima

Informacije o srednjim školama i programima možete pronaći na portalu srednja.hr te na poveznicama:

Struktura razrednih odjela i broja učenika I. razreda srednjih škola u školskoj godini 2014./2015.

Struktura i opseg upisa učenika u i. razred srednjih škola za školsku godinu 2015./2016.

Brošura – Kamo nakon osnovne škole?

popis škola i programa            nastavni planovi

Savjetujemo da redovito pratite mrežne stranice srednjih škola koje vas zanimaju kako biste informirali o danima otvorenih vrata, programima i drugim informacijama koje će vam pomoći pri donošenju končanih odluka o upisu u srednju školu.

Bodovanje pri upisu u srednju školu

Pravilnikom o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole utvrđeni su zajednički, dodatni i posebni elementi  i kriteriji za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole u Republici Hrvatskoj. U njemu se nalazi i Popis predmeta posebno važnih za upis koji se boduju pri prijavi i upisu četverogodišnjih srednjoškolskih programa.

1. Zajednički element

2. Dodatni elementi – čine sposobnosti, darovitost i znanja učenika (rezultati natjecanja u znanju i sportu, provjere posebnih znanja, sposobnosti i vještina)

• NATJECANJA IZ ZNANJA

Pravo na izravan upis ili dodatne bodove ostvaruju kandidati na osnovi rezultata koje su postigli na natjecanjima iz Hrvatskoga jezika, Matematike, prvog stranog jezika, dvaju nastavnih predmeta posebno važnih za upis te jednome natjecanju koje određuje srednja škola

• NATJECANJA ŠKOLSKIH SPORTSKIH DRUŠTAVA

3. Posebni element – uspjeh kandidata koji su ostvarili u otežanim uvjetima

• Zdravstvene teškoće (1 bod)
  • Otežani uvjeti obrazovanja uzrokovanim nepovoljnim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima (1 bod) – o težani uvjeti su ako kandidat živi:
    • uz jednoga/oba roditelja s dugotrajnom teškom bolesti
    • uz dugotrajno nezaposlena oba roditelja
    • uz samohranoga roditelja korisnika socijalne skrbi
    • ako mu je jedan roditelj preminuo
    • bez roditelja ili odgovarajuće roditeljske skrbi

Prilaže se liječnička potvrdu o dugotrajnoj bolesti roditelja, potvrda HZZ-a o nezaposlenosti, potvrda o korištenju socijalne pomoći samohranog roditelja, smrtni list ili ispravu iz matice umrlih, potvrda centra ako je kandidat dijete bez roditelja ili odgovarajuće socijalne skrbi

• Na osnovi Nacionalne strategije za uključivanje Roma za razdoblje od 2013. do 2020. godine(2 boda)

Izračunaj svoje bodove uz pomoć Kalkulatora bodova za srednju školu.

Upisi.hr

Postupak upisa u srednju školu obavljat će se putem mrežne stanice Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole. Na toj stranici trenutno se nalaze publikacije „Idemo u srednju!!!“ u kojima su opisani postupci prijave i upisa u srednju školu. Također, objavljena je i Tablica bodova koji su bili potrebni za upis u školsku godinu 2016./2017.