Projekcija romskog filma “Nebo, Kotač, Zemlja” u gradskoj knjižnici Jelkovec

11.03.2026. | Vijesti

U ponedjeljak, 2. ožujka 2026., u Gradskoj knjižnici Jelkovec učenici 6. a razreda, u pratnji profesorice hrvatskog jezika Jasenke Glavić, prisustvovali su projekciji filma „Nebo, Kotač, Zemlja“. Poziv za sudjelovanje projekcije uputila je knjižničarka Irena Lješnjak. Projekciju je organizirala romska udruga Kali Sara u sklopu projekta „Svi mi“, čiji je cilj poticanje i uključivanja Roma u zajednicu te promicanje međusobnog razumijevanja i inkluzije.

Na početku susreta predstavnica udruge, gospođa Maja, srdačno nas je pozdravila te rekla nekoliko uvodnih riječi o filmu koji ćemo pogledati. Film govori o podrijetlu Roma, njihovim migracijama, običajima, kulturi i jeziku.

Nakon projekcije predstavnici udruge Kali Sara podijelili su s nama svoja osobna iskustva o tome kako je biti Rom u Hrvatskoj. Govorili su o predrasudama s kojima su se susretali te o načinima na koje su se s njima nosili.

Na kraju susreta gospođa Maja pročitala nam je dirljivu slikovnicu „U blizini živi djevojčica“ autorice Ide Mlakar, koja je mnoge učenike duboko dirnula.

Susret je bio edukativan, poučan i zanimljiv te nam je omogućio da bolje razumijemo pripadnike romske nacionalne manjine, njihovu kulturu i izazove s kojima se susreću u svakodnevnom životu.

Jasenka Glavić

Korisni linkovi

Posljednje objave

Obavijest o pregledu škole

Poštovani roditelji, škola je pregledana od strane policijskih službenika i svi smo se vratili u školu. Nastava i sve ostale aktivnosti odvijaju se prema rasporedu. S poštovanjem, Ljiljana Lepan Babić, prof. Ravnateljica

Pročitajte više

Obavijest o evakuaciji

Poštovani roditelji, poutem policije smo dobili obavijest o mogućoj eksplozivnoj napravi. Učenici su evakuirani na prethodno pregledani prostor. Pregled zgrade od strane policije je u tijeku. Ukoliko je sve u redu, svi će se vratiti u školu. Obavijestit ćemo vas putem...

Pročitajte više

Možda ste propustili…

Majčin dan u 4.a

Majčin dan u 4.a

Uz Majčin dan  učenici 4.a razreda su na satu Engleskog jezika s učiteljicom Ružicom Brkić izradili čestitke za svoje mame. U nastavku pogledajte:

Pročitajte više
Skip to content