SafeCycle4Kids: Održana radionica sigurne vožnje za djecu u OŠ Jelkovec
Autor: Administrator , 10. 4. 2024.

U Osnovnoj školi Jelkovec održana je radionica sigurne vožnje bicikala za učenice i učenike 4-ih razreda. Edukacije djece o sigurnoj vožnji provode se u okviru projekta SafeCycle4Kids, kojeg provodi Sindikat biciklista s partnerima iz Portugala, Slovačke, Srbije i Grčke.

Edukacija se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela, a cilj je bio usvojiti osnovna znanja o prometnim pravilima za bicikliste, dijelovima bicikla, opremi za sigurnu vožnju i održati simulacije tipičnih prometnih situacija na poligonu. U okviru projekta održano je i predavanje za roditelje, a tijekom provedbe prati se razina znanja učenika/ca prije i nakon provedenog programa.

Glavni cilj projekta SafeCycle4Kids je poticanje zdravog životnog stila djece, podupirući usvajanje vožnje biciklom kao načina aktivnog putovanja koje može poboljšati razinu tjelesne aktivnosti. Edukaciju o sigurnom bicikliranju za djecu i roditelje koja se može koristiti kao temelj za intervenciju u cijeloj Europi, razvili su projektni partneri na temelju dobrih praksi koje su do sada primijenjene u raznim zemljama.

Koncept SafeCycle4Kids temelji se na dva principa koji će povećati sigurnost, a time i samopouzdanje mladih biciklista i njihovih obitelji:

1) Roditeljska percepcija dječjih biciklističkih i prometnih vještina važan je preduvjet samostalnog kretanja djece.
2) Povećanje dječjih biciklističkih i prometnih vještina važni su ciljevi u promicanju bicikliranja među djecom.

SafeCycle4Kids projekt educira roditelje i djecu o sigurnoj vožnji biciklom, kako bi prevladali osjećaj nesigurnosti i potaknuli ih na vožnju biciklom. Naš cilj je povećati razinu tjelesne aktivnosti djece i obitelji kroz ekonomičnu, zelenu i inkluzivnu metodu vježbanja – vožnju biciklom.

U Hrvatskoj se projekt provodi u 4 osnovne škole na području Grada Zagreba (O.Š. Odra, O.Š. Jelkovec, O.Š. Kralj Tomislav i O.Š. Tin Ujević).

Fotografije možete vidjeti u galeriji.