Ovaj mjesec: 2029
Mala škola zdravlja
Autor: Tomislava Bakić, 8. 12. 2011.

Učenici trećeg razreda naše škole sudjelovali su u Maloj školi zdravlja, edukativnoj dvodnevnoj radionici koja je održana u Domu Crvenog križa na Sljemenu 26. i 27. studenog 2011. godine u okviru projekta Škola zdravlja – javnozdravstvena kampanja za sprječavanje metaboličkog sindroma u organizaciji Koalicije udruga u zdravstvu.

Osnovna škola Jelkovec bila je partner Koalicije udruga u zdravstvu u provođenju projekta Škola zdravlja – javnozdravstvena kampanja za sprečavanje metaboličkog sindroma.

U sklopu tog projekta učenici 3.a razreda naše škole sa svojim učiteljicama sudjelovali su u dvodnevnoj radionici Male škole zdravlja koja se održala 26. i 27. studenog u Domu Crvenog križa na Sljemenu.

Metabolički sindrom najčešće je uzrokovan prekomjernom tjelesnom težinom, a kao posljedica toga javljaju se poremećaj masnoća u krvi, povišen krvni tlak i poremećen metabolizam šećera.

Najčešći uzrok metaboličkog sindroma jest nepravilan način života. Izloženost stresu, neredovita i nepravilna prehrana, neaktivnost i nedostatak sna samo su neke od odrednica životnog stila modernog čovjeka.

Ovom se edukacijom željela podići svijest o važnosti zdravih životnih navika, poboljšati kvaliteta života mijenjanjem pogrešnih stavova, ukratko, željelo se promovirati zdravlje.

O važnosti zdravog načina prehrane u sprečavanju metaboličkog sindroma učenicima je govorila doc.dr.sc.Donatella Verbanac. Subotnje poslijepodne djeca su iskoristila u šetnji i igrama na svježem zraku pod budnim okom trenera Marcela Zelenike. Cilj je bio ojačati i izvježbati najvažniji mišić u tijelu – srce.

Nakon uspješno odrađenog dana došlo je vrijeme i za zabavu. Uz ritam dooobre glazbe i karaoke, učionica se začas pretvorila u najbolju disko dvoranu.

Što je to dentalna higijena, kako očuvati zdravlje zubi i kako često trebamo ići na stomatološki pregled učenicima je govorila doktorica dentalne medicine Ljubica Vranić.

….i naravno,  na veliku radost sviju, prikazan je animirani film o Gricu i Grecu.

Radionica nenasilnog rješavanja sukoba mr.sc. Lade Purgar Butalo bila je pravi pogodak! Svi su imali nešto za reći, ali ono što je najvažnije naučili su da trebaju i slušati jedni druge.

Fotografije s radionice možete pogledati  ovdje.